نادرشیمی

استئارات منیزیم، پودری چند منظوره در صنعت دارو

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که پوشش روی داروها و ویتامین‌های شما از چه ماده‌اي به وجود آمده است؟ این یک افزودنی از استئارات منیزیوم است.

نام محصول: استئارات منیزیوم

نام انگلیسی: Magnesium Stearate

فرمول شیمیایی: Mg(C18H35O2)2

استئارات منیزیم چیست؟

منیزیم استئارات یک پودر سفید رنگ و چرب است. این ماده یک افزودنی است که عمدتا در کپسول‌های دارویی استفاده می‌شود و يك عامل روان‌كنندگي محسوب می‌شود. از چسبیدن اجزای یک کپسول به یکدیگر و همينطور چسبيدن كپسول به دستگاهی که کپسول‌ها را تولید می‌کند، جلوگیری می‌کند. در نتیجه می توان گفت این ماده به بهبود قوام و کنترل کیفیت کپسول‌های دارویی کمک می‌کند. ایجاد کپسول‌های دارویی بدون استئرات منیزیم امکان‌پذیر است اما تضمین قوام و کیفیت آن کپسول‌ها دشوارتر است. استئارات منیزیم برای به تأخیر انداختن تجزیه و جذب داروها استفاده می‌شود بنابراین این نوع داروها در ناحیه روده جذب می‌شوند.

عوارض استئارات منیزیم چیست؟

به طور کلی برای مصرف خوراکی بی‌خطر شناخته شده است. اگر این ماده را بیش از حد مصرف کنید، می‌تواند اثر ملین داشته باشد. این امر منجر به تحریک مخاط روده شده و باعث اسهال و در موارد حاد باعث حرکت رود نیز می‌شود.

استئارات منیزیوم
فلز Mg

نگرانی‌های مربوط به آفت‌کش‌ها نيز يكي ديگر از موضوعات مورد بحث است. گاهی استئارات از روغن پنبه دانه گرفته مي‌شود. برخي از مردم نگرانند که ممکن است دارای سموم دفع آفات باشد که در صورت مصرف می‌تواند خطرناک باشد. به همين خاطر استئارات منیزیم قبل از استفاده در داروها، یک فرآیند تصفیه شدید را طی می‌کند.

کاربردهای گسترده ی این ماده شیمیایی پرارزش

  • استئارات منیزیم معمولاً به بسیاری از غذاها، داروها و لوازم آرایشی اضافه می‌شود. در داروها و ویتامین‌ها، هدف اصلی آن روان‌کنندگي است.
  • منیزیم استئارات همچنین می‌تواند در فرآیندهای تولید پوشش خشک به طور مؤثر مورد استفاده قرار گیرد. این ماده در تولید آب‌نبات‌های فشرده و برای اتصال قند در شیرینی‌های سخت مانند شیرینی‌های نعناعی استفاده می‌شود.
  • منیزیم استئارات با ممانعت از چسبیدن اجزاء مختلف در فرآیند تولید، به تسریع حرکت مواد اولیه در تجهیزات مکانیکی کمک می‌کند. این ماده همچنین به عنوان امولسیفایر، چسباننده و ضخیم‌کننده، ضدخوردگی، روان‌کننده، ترشح‌کننده و ضدعفونی‌کننده عمل می‌کند.

جدول آنالیز استئارات منیزیوم

Solid Physical form at room temperature
Powder Appearance
White Colour
130-145c˚ Melting point
160 g/l Bulk density
7 (PH-Valur2 c solution in watere)
Max 3 % Watere content
0.5-1.0 Free fatty acid %
8-10 Ash content%
4-3 Mg content%

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *