استئارات لیتیم یکی از نمک‌های فلزی اسید استئاریک است که به عنوان افزودنی در صنایع تولیدکننده لاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نام محصول: استئارات ليتيم

نام انگلیسی: Lithium Stearate

فرمول شیمیایی: C35H18LiO2

رفتار شیمیایی استئارات لیتیم چگونه است؟

نمک‌های فلزی اسیدهای چرب (به اصطلاح صابون) در درجه اول به عنوان ماده پاک کننده استفاده می‌شوند. مولکول‌های آن‌ها به آسانی به هر دو مولکول قطبی (از آب) و مولکول‌های غیرقطبی (از روغن) وصل می‌شوند.استئارات لیتیم نیز مانند بسیاری از استئارات های دیگر از جمله استئارات کادمیم در آب نامحلول می‌باشد.

استفاده‌ نمک فلزی لیتیم در صنعت چگونه است؟

صابون فلز لیتیم بر خلاف صابون فلزات دیگر مانند سدیم و پتاسیم که کاربرد شوینده و پاک‌کنند دارند. در صنعت به عنوان یکی از مواد اولیه تولید گریس لیتیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. صابون فلز لیتیم که از واکنش نمک لیتیم با یک اسید چرب به وجود می‌آید. برای تولید صابون‌های مبتنی بر لیتیوم از واکنش صابونی‌سازی تری‌گلیسیرید‌ها با استفاده از هیدروکسید لیتیم یا کربنات لیتیوم بهره می‌برند. این صابون‌ها یعنی صابون‌های لیتیمی یکی از اجزای روان‌کننده و مواد آزادکننده در دمای بالا مورد استفاد قرار می‌گيرند. از آن به عنوان گریس های روان‌کننده عمومی استفاده می‌شود که مقاومت بالایی در برابر آب دارند . همچنین در دمای بالا و پایین بسیار مفید بوده که کاربردهای گسترده‌ای در خودرو، صنعت ماشین آلات سنگین و هواپیما پیدا کرده است.

استئارات لیتیوم
لیتیوم

همچنین به عنوان یک تثبیت‌کننده در صنایع آرایشی و بهداشتی و همچنین صنایع پلاستیک استفاده می‌شود. از این ماده به عنوان یک مهارکننده خوردگی در نفت استفاده می‌شود.استئارات لیتیم به دلیل عملکرد پاک‌کنند در هنگام پخت، روان‌کننده ترجیحی است. سمیت کم هنگام بلعیدن يكي از ويژگي‌هاي آن است. این ماده خودبه‌خود قابل احتراق است. هنگامی که برای تجزیه گرم می‌شود، بخارات سمی لیتیم منتشر می‌کند.

کاربردهای استئارات لیتیوم از گریس تا نفت

  • مواد اولیه تولید گریس لیتیم
  • یکی از اجزای روان‌کننده و مواد آزادکننده در دمای بالا
  • مورد استفاده به عنوان گریس های روان‌کننده عمومی
  • کاربرد گسترده‌ در خودرو، صنعت ماشین آلات سنگین و هواپیما
  • تثبیت‌کننده در صنایع آرایشی و بهداشتی
  • تثبیت‌کننده در صنایع پلاستیک
  • مهارکننده خوردگی در نفت

جدول آنالیز این ماده

Valueproperties
Max 4%Free fatty acid
2.4 – 3.1Li content%
Max 1%Moisture
207-216 c˚Melting Point

 

برای ثبت سفارش و اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *